Żaluzje czy rolety – co wybrać do osłony okien w domu?

Strona Główna » Blog » Żaluzje czy rolety – co wybrać do osłony okien w domu?


Urządzasz swoje gniazdko domowe, a może planujesz nową aranżację salonu? Okna i sposób ich zasłaniania są z pewnością ważnym elementem projektowania wystroju wnętrza, od którego zależy ilość światła, jaka będzie dopuszczona do pokoju. Nie wiesz, czy zdecydować się na żaluzje, czy na rolety? Przeczytaj krótki artykuł.

Jaka jest podstawowa różnica między żaluzjami a roletami?

Żaluzje są tradycyjnym sposobem zasłaniania okna. Ich zaletą jest trwałość oraz możliwość regulowania dopływu światła poprzez nie tylko podniesienie, ale i zmianę nachylenia lameli zrobionych z metalu lub drewna. Tradycyjne rolety zbudowane są z gładkiego materiału, mniej lub bardziej kryjącego, zwiniętego na ruchomych rolkach, którym można zakrywać całą powierzchnię okna lub jedynie jego górną część. Na rynku pojawiło się jednak wiele rodzajów rolet o nieco innych konstrukcjach i większych możliwościach użytkowych.

Nowoczesne rodzaje rolet

Jednym z ciekawych rodzajów rolet są rolety rzymskie, które uszyte są z delikatnych, ozdobnych tkanin. Mogą one z powodzeniem zastąpić firany lub zasłony. Po zwinięciu układają się w dekoracyjne fałdy. Z kolei rolety plisowane, zwane też plisami, są skonstruowane w taki sposób, że dzięki nim można zasłaniać górną lub dolną część okna według potrzeb. Mogą więc pełnić podobne funkcje do tradycyjnych rolet lub firan typu zazdrostki. Poleca się je do jasnych pomieszczeń, ponieważ dobrze chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem. Stanowią także ciekawą dekorację pokoju. Coraz więcej osób decyduje się na montaż grubych rolet zewnętrznych. Nie tylko doskonale chronią one przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, ale także ograniczają ucieczkę ciepła z domu oraz tworzą barierę akustyczną. Są również przystosowane do montażu zabezpieczeń antywłamaniowych.

secretcats.pl - tworzenie stron internetowych