Z jakich elementów składa się pokrycie dachowe?

Strona Główna » Blog » Z jakich elementów składa się pokrycie dachowe?


Dach to nie tylko materiały pokrycia dachowego, dzięki którym wnętrze budynku chronione jest przed m.in. zawilgoceniem. Na dach składają się także inne elementy m.in. konstrukcyjne i wykończeniowe, dzięki którym w odpowiedni sposób spełnia on swoje funkcje. Z czego składa się pokrycie dachowe? Co warto wiedzieć, zanim wybierzemy materiały, z których powstanie? Podpowiadamy.

Z czego składa się dach?

Pokrycie dachowe składa się z dwóch głównych części, czyli konstrukcji nośnej, a także warstwy zewnętrznej, która ma za zadanie chronić wnętrze budynku przed czynnikami środowiskowymi. Konstrukcja nośna służy w celu utrzymania materiałów pokrycia dachowego w odpowiednim miejscu, a także jest niezbędna w celu właściwego rozłożenia jego ciężaru, który nie może zanadto obciążać ścian budynku. Dach to jeden z najważniejszych elementów każdego budynku, dlatego niezmiernie ważny jest jego projekt, który pozwala zastosować rozwiązania optymalnie dopasowane do specyfiki obiektu, a także dobór odpowiednich materiałów, z których zostanie on wykonany.

Zarówno konstrukcja nośna dachu, jak i jego warstwa zewnętrzna składają się z poszczególnych elementów, które razem tworzą pokrycie dachowe. Górne powierzchnie dachu nazywamy połacią dachową. Wyróżniamy dachy jednopołaciowe oraz np. dwu i czteropołaciowe. Inne elementy dachu to:

  • więźba dachowa, która stanowi szkielet dachu;
  • kosz dachowy, czyli wklęsła krawędź dachu, która znajduje się na linii przecięcia połaci dachowych;
  • główna kalenica dachowa (grzbiet dachu), czyli krawędź na przecięciu szczytowych połaci dachowych;
  • kalenice narożne, czyli krawędzie pomiędzy bocznymi połaciami dachu;
  • okap dachowy, czyli dolna krawędź dachu, która chroni ściany przed spływającym z niego deszczem i wodą z topniejącego śniegu.

Oprócz powyższych połać dachowa uwzględnia także m.in. komin lub kominy, właz oraz służący w celu odprowadzania wody system rynnowy. Każdy z elementów dachu jest niezwykle ważny i powinien zostać w odpowiedni sposób zaprojektowany. Kluczowe znaczenie dla szczelności pokrycia dachowego ma kosz dachowy, bo to w jego obrębie dochodzi do gromadzenia się wody i śniegu.

secretcats.pl - tworzenie stron internetowych