Dach to nie tylko materiały pokrycia dachowego, dzięki którym wnętrze budynku chronione jest przed m.in. zawilgoceniem. Na dach składają się także inne elementy m.in. konstrukcyjne i wykończeniowe, dzięki którym w odpowiedni sposób spełnia on swoje funkcje. Z czego składa się pokrycie dachowe? Co warto wiedzieć, zanim wybierzemy materiały, z których powstanie? Podpowiadamy.
Pokrycie dachowe składa się z dwóch głównych części, czyli konstrukcji nośnej, a także warstwy zewnętrznej, która ma za zadanie chronić wnętrze budynku przed czynnikami środowiskowymi. Konstrukcja nośna służy w celu utrzymania materiałów pokrycia dachowego w odpowiednim miejscu, a także jest niezbędna w celu właściwego rozłożenia jego ciężaru, który nie może zanadto obciążać ścian budynku. Dach to jeden z najważniejszych elementów każdego budynku, dlatego niezmiernie ważny jest jego projekt, który pozwala zastosować rozwiązania optymalnie dopasowane do specyfiki obiektu, a także dobór odpowiednich materiałów, z których zostanie on wykonany.
Zarówno konstrukcja nośna dachu, jak i jego warstwa zewnętrzna składają się z poszczególnych elementów, które razem tworzą pokrycie dachowe. Górne powierzchnie dachu nazywamy połacią dachową. Wyróżniamy dachy jednopołaciowe oraz np. dwu i czteropołaciowe. Inne elementy dachu to:
Oprócz powyższych połać dachowa uwzględnia także m.in. komin lub kominy, właz oraz służący w celu odprowadzania wody system rynnowy. Każdy z elementów dachu jest niezwykle ważny i powinien zostać w odpowiedni sposób zaprojektowany. Kluczowe znaczenie dla szczelności pokrycia dachowego ma kosz dachowy, bo to w jego obrębie dochodzi do gromadzenia się wody i śniegu.