O czym mówi współczynnik Uw okna?

Strona Główna » Blog » O czym mówi współczynnik Uw okna?


Nowoczesne okna gwarantują komfort termiczny oraz pozwalają uniknąć strat coraz droższej energii. Podczas wyboru okien powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kilka ważnych parametrów, które decydują o ich szczelności, wpływając na odczuwany komfort termiczny, nasze zdrowie oraz wysokość rachunków za ogrzewanie. Współczynnik Uw jest jednym z kluczowych kryteriów wyboru okien, które musimy wziąć pod uwagę podczas ich zakupu.

Współczynnik Uw jako kryterium wyboru okien

Wybierając okna, nie możemy kierować się jedynie ich rozmiarem oraz materiałami, z których zostały wykonane. Najważniejszym kryterium wyboru stolarki okiennej są jej parametry izolacyjności, dzięki którym możemy ograniczyć wydatki związane z ogrzewaniem domu lub mieszkania.

Warto wiedzieć, że przez nieszczelne okna może uciekać nawet do 30% energii cieplnej, co znacząco zwiększa wydatki na ogrzewanie, a także obniża komfort termiczny i wpływa w negatywny sposób na stan zdrowia.

Co określa współczynnik Uw?

Zgodnie z definicją – współczynnik Uw okna mówi o tym, ile ciepła z pomieszczenia ucieka przez każdy metr kwadratowy okna przy różnicy temperatur, która wynosi 1 stopień Celsjusza (1 K). Współczynnik Uw okna odnosi się do całego okna. Na jego wysokość wpływają parametry izolacyjności każdego z elementów okna. Najważniejsze z nich to:

  •  pakiety szybowe,
  •  ramy okienne (profile okienne),
  •  okucia okienne.

Równie ważny jest sposób montażu, który także wpływa na szczelność okien, pozwalając oszczędzać energię i uniknąć m.in. rozwoju grzybów pleśniowych.

Im niższy współczynnik przenikalności ciepła Uw (W/m2K), tym szczelniejsze i bardziej energooszczędne są okna.

Producenci okien mają obowiązek informować o tym, jaki współczynnik Uw mają ich produkty. Maksymalny współczynnik przenikania ciepła ustalony zgodnie z normą PN-EN ISO 10077-1  w styczniu 2021 roku, wynosi dla stolarki okiennej, drzwi balkonowych i przeszkleń nieotwieranych 0,9 W/m2K oraz 1,1 W/m2K dla okien dachowych. Został on obniżony w stosunku do wymogów z roku 2017, co ma związek z wejściem w życie nowych przepisów o ochronie środowiska.

Wybór okien jest decyzją na lata, dlatego naszym Klientom doradzamy optymalnie dobrane do indywidualnych potrzeb rozwiązania. Oferujemy okna PCV i okna drewniane, a także zajmujemy się profesjonalnym montażem, który zapewnia wysoką izolację termiczną. Stolarkę montujemy metodą montażu warstwowego, dzięki której można w pełni wykorzystać potencjał nowoczesnych okien, a także uniknąć problemów związanych z powstawaniem mostów termicznych.

secretcats.pl - tworzenie stron internetowych