Jak zbudowany jest profil okna?

Strona Główna » Blog » Jak zbudowany jest profil okna?


Wybierając okna, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych kryteriów. Jednym z nich jest materiał, z którego wykonany jest profil okna oraz jego budowa, która ma wpływ na podstawowe parametry okien. Na rynku dostępne są okna, których profile wykonane są m.in. z PCV, aluminium oraz drewna. Czym charakteryzują się poszczególne profile okienne? Jak są zbudowane? Podpowiadamy.

Czym jest profil okna?

Podczas wyboru okien skupiamy się przede wszystkim na liczbie szyb, jednak najważniejszą częścią okna jest jego profil. Profil okna, czyli wykonana z różnych materiałów konstrukcja, służy w celu osadzenia szyby, a także jest niezbędnym elementem okna, który umożliwia jego montaż w otworze okiennym. Ogólna budowa profilu okiennego uwzględnia m.in.:

  • profil ościeżnicy,
  • profil ramy okiennej,
  • elementy mocujące pakiet szybowy,
  • uszczelki,
  • elementy wzmacniające konstrukcję okna,
  • wypełnienie termoizolacyjne.

Budowa profilu okna z PCV

W przypadku okien z PCV, które są najczęściej wybieranym rozwiązaniem, mamy do czynienia z wielokomorową budową profilu okiennego. Budową komorową charakteryzują się zarówno profile ościeżnicy, jak i profile ramy okiennej. Liczba komór, ich wielkość oraz kształt różnią się w zależności od producenta okien. Wewnątrz profili z PCV znajdują się stalowe elementy wzmacniające ich konstrukcję. Nowoczesne profile okienne są dodatkowo docieplone za pomocą wypełnienia termoizolacyjnego. Im więcej komór w profilu okiennym, tym okno jest szersze, jednak warto wiedzieć, że nie liczba komór wewnątrz profilu w największym stopniu wpływa na izolacyjność termiczną i akustyczną okien, ale jego szerokość.

Budowa profilu okna z aluminium

W przypadku okien aluminiowych także mamy do czynienia z komorową budową profilu okiennego. Okna z aluminium są znacznie smuklejsze od okien z PCV. W ich budowie możemy również wyróżnić łączniki z tworzywa sztucznego i wkładki termoizolacyjne.

Budowa profilu okiennego z drewna

Drewniane profile okienne cechują się nieco inną budową. Nie mamy w tym przypadku do czynienia z profilami komorowymi, ale profilami o zwartej budowie, co związane jest ze specyfiką materiału, z którego powstają. Profil okna drewnianego zbudowany jest z kilku warstw klejonego drewna. Układ słojów w poszczególnych warstwach zwykle jest naprzemienny.

secretcats.pl - tworzenie stron internetowych