Jak wybrać kolor dachu?

Strona Główna » Blog » Jak wybrać kolor dachu?


Jeśli budujesz dom, z pewnością jedną z ważniejszych decyzji, jaką będziesz musiał podjąć, będzie wybór koloru dachu. Producenci pokryć dachowych oferują dzisiaj ogromną paletę barw. Czy warto jednak wybrać ekstrawagancję, gdy wszyscy sąsiedzi mają dachy tradycyjne? Co brać pod uwagę przy dobieraniu koloru dachu? Poniżej podpowiemy ci, jak dokonać właściwego wyboru.

Najczęściej spotykanymi kolorami dachów są brązy, czerwienie i szarości. Częściowo wynika to z tradycji, a częściowo z mody. Starsze budynki zazwyczaj mają czerwoną dachówkę ceramiczną, nowsze – brązową lub szarą blachodachówkę. Kolor pokrycia jest też podyktowany wymaganiami zapisanymi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, dlatego pierwszym krokiem przed dokonaniem wyboru koloru dachu powinno być zapoznanie się z zapisami w tym dokumencie. Nawet jeśli nie ma w nim rygorystycznych wymogów, warto postarać się, by kolor domu dobrze wyglądał na tle innych zabudowań oraz całej okolicy.

Jak dobrać kolor dachu do budynku?

Kolor dachu musi oczywiście być dopasowany do całego budynku, a szczególnie do koloru elewacji, okien, drzwi, kominów. Jeśli mają one zgaszone, jasne barwy, możesz odważyć się na intensywny kolor dachu, na przykład zielony. Jeżeli jednak masz już w planach niebieskie drzwi albo elewacja domu jest bogato zdobiona, lepiej zdecydować się na bardziej stonowany dach – szary czy grafitowy. Zasadniczo kolorów nie powinno być więcej niż trzy. Harmonię buduje również łączenie barw ciepłych z ciepłymi, a zimnych z zimnymi. Beżowa elewacja będzie dobrze wyglądać z brązowym lub czerwonym dachem, a jasnoszara – z dachem w kolorze antracytu lub stali. Dobrym pomysłem jest także „powtórzenie” na dachu koloru, który już pojawił się na elewacji, na przykład na balustradach balkonowych.

secretcats.pl - tworzenie stron internetowych