Jak prawidłowo montować okna, by uniknąć mostków termicznych?

Strona Główna » Blog » Jak prawidłowo montować okna, by uniknąć mostków termicznych?


Mostki termiczne to takie miejsca w budynku, w których zachodzi największa wymiana ciepła między wnętrzem domu a środowiskiem zewnętrznym. Mówiąc dosłownie, są to punkty, przez które ucieka ciepło. Najczęściej powstają one na styku połączenia okien i otworów okiennych. Jak zapobiec ich powstaniu?

Istnieje kilka sposobów na unikanie powstawania mostków termicznych. Istnienie mostków zwanych geometrycznymi może wynikać z samej konstrukcji budynku, warto więc zrezygnować z montowania okien w miejscach najbardziej narażonych na straty ciepła, na przykład w narożnikach. Niezwykle ważne jest, aby montaż okien był przeprowadzony zgodnie ze sztuką budowlaną i przy użyciu odpowiednich materiałów. Dlatego najlepiej powierzyć to zadanie osobom z dużym doświadczeniem. Najczęściej stosują one tzw. ciepły montaż.

Na czym polega „ciepły montaż”?

„Ciepły montaż” zapobiega powstawaniu mostków termicznych. Polega on na montażu okien w tej samej płaszczyźnie co płaszczyzna izolacji i dokładnym zatkaniu szczelin. Zalecane jest położenie trzech warstw uszczelniających:
• wewnętrznej paroszczelnej – wykonuje się ją z paroszczelnej taśmy okiennej, która umożliwia migrację pary wodnej na zewnątrz;
• środkowej termoizolacyjnej – zrobionej najczęściej z piany poliuretanowej, która w czasie aplikacji rozpręża się, doskonale wypełniając szczeliny;
• zewnętrznej paroprzepuszczalnej – wykorzystuje się do niej specjalne taśmy paroprzepuszczalne.
Taśmy okienne są elastyczne i wytrzymałe. Można je malować oraz tynkować. Izolacja powinna zachodzić na ramę okienną na około 3 cm, a wszystkie jej warstwy muszą znajdować się na całym obwodzie ramy, szczególnie na granicy parapetu i okna oraz parapetu i muru. Przy „ciepłym montażu” trzeba pamiętać o użyciu właściwych kotew do połączenia okna z murem.

secretcats.pl - tworzenie stron internetowych